Hans majestät konung Carl XV:s ordnar

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

(AF EDHOLM, ERIK WILHELM). "Hans majestät konung Carl XV:s ordna"r. Odaterad handskrift omfattande 8 sidor i tvär 8:o (före 1872).

Röd marokäng, något nött, blindpressade o. förgyllda ramar, på främre pärmens mittfält titel o. svenska riksvapnet i guld, förgyllda inre denteller, pärmarnas insidor o. för- o. eftersättsblad av siden, blank rygg, liten skada i övre kant. Med af Edholms vapenexlibris.

Liggare över svenska o. utländska ordnar förärade konungen, förd av Karl XV:s förste hovmarskalk Erik Wilhelm af Edholm (1817-1897).

Se text

676240

2019-09-30