Svensk heraldik

Svensk heraldik
Svensk heraldik
Svensk heraldik
Svensk heraldik
Svensk heraldik
Svensk heraldik
Svensk heraldik
Svensk heraldik

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 000 SEK

(ENESTRÖM, ERNST G. H.). (2). Beskrifning öfver å ordenskartan upptagna ordnar jämte af Kongl. Maj:t och Konungen personligen utdelade medaljer . Stockholm (Generalstabens Litografiska Anstalt i distribution, tryckt Boktryckeri-Aktiebolaget Gutenberg) 1900

8:o (ca 237x160 mm.). (5), 6-109, (1 blank) s. 1 utvikbar färglit. plansch 870x600 mm, lös i ficka (smårevor i vikningen).
Dekorerat originalhalvklotband, obetydligt nött. Exlibris Lars C. Stolt. +

SCHLEGEL, BERNHARD - KLINGSPOR, CARL ARVID. Svensk heraldik. Upsala (W. Schultz) 1874. Illustrerad, delvis helsides.
Brunt dekorerat originalklotband, lätt nött, rygg m. småskador i övre o. nedre kant. Vapenexlibris KFA (troligen Karl-Fredrik Adelsköld, 1880-1969, agronom, direktör) o. Lars C. Stolt. 2 volymer.

Se text

676327

2019-09-30