Carlskiölds vapenbok 1764-1781
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
(CARLSKIÖLD, P.), Svea rikes ridderskaps och adels wapn bok i koppar-stick. Stockholm (L. Salvius) u.å. (1764).
Folio. (ca 352x215 mm.). Kprst. front. (uppfodrad, marg.skad., fläckad), 82 kprst. vapenplanscher (smutstlbl. t. de olika avdelningarna saknas, till större del lagade revor o. skador. i nedre marginal., delvis m. bildförluster, fläckar, tillskrifter). Tlbl. uppfodrat o. m. lagad reva, ded.bl. m. lagad reva. + D:o... tilökning til närvarande tid utgifven MDCCLXXXI. Tr. 1781. Fol. 19 kprst. vapenplanscher. (mindre skador o. lagningar i nedre marginal). Något nött brunt senare marmorerat skbd, rikt guldornerad rygg m. sex upphöjda bind. (B. A-son.). Något fläckad. Exlibris Lars C. Stolt.
Se text
676354
2019-09-30