Orientmatta Selendi bird Ushak antik
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ORIENTMATTA, Selendi "bird ushak", antik omkring 1900, kopia efter gammal förlaga framtagen av Theodor Tuduc, 124x169 cm
PROVENIENS:
Inköpt i Bukarest mellan åren 1937-47, vidare i arv till nuvarande ägare.
I slutet av 1800-talet ökade intresset för orientaliska mattor hos både privata samlare och museer i Västeuropa och Nordamerika. Matthandlare och samlare av mattor anlände till Transylvanien för att leta antika mattor och i samband med detta inrättades inventeringar av befintliga mattor i trakten, men kyrkoförsamlingar vilka var i behov av pengar kunde sälja av gamla antika mattor vilka funnits i dess samlingar under lång tid.
Matthandlaren Theodor Tuduc handlade med äkta mattor och producerade kopior av äldre mattor, vilka var så välgjorda att museikuratorer världen över har trott de var äkta.
I dag har dessa kopior framtagna av Tuduc runt förra sekelskiftet blivit antika samlarobjekt av historiskt intresse i sig själva.
676395
2019-09-29