Klockargårdens hemslöjd rölakanmatta

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

KLOCKARGÅRDENS HEMSLÖJD, matta, 1960-/70-tal, rölakan, geometrisk dekor i blått, grått och gråsvart, signerad KH, ca 242x170 cm

HISTORIK:
Klockargården startades år 1937 av Klockarmor Astrid Sandberg från Rättvik. Astrid var mycket textilkunnig och hennes man Klockarfar August Sandberg var bagare och kom från Laknäs. Tillsammans köpte de en ödegård som stått tom i sju år, och öppnade en hemslöjdsbutik under namnet Klockargården, efter en klockare, det vill säga en "försångare i kyrkan", som långt tidigare bott på gården.

Från denna lilla hemslöjdsbutik utvecklades en omfattande rörelse, tillsammans med de fem barnen, under namnet Klockargårdens Hemslöjd. Under sin 50-åriga storhetstid hade de upp till tiotalet butiker i de större städerna i Sverige, egna textila ateljéer och ett stort antal textila hantverkare anställda. En kaffestuga med eget bageri öppnades 1953 till vilken senare tillkom en stor trädgårdsservering och altan med utsikt över Siljan.

Obetydligt slitage, senare fransar

676420

2019-09-29