Sabel
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, svensk, 1800-talets andra hälft, för sjöofficer, typ med svensk parerplåt och lejonkappa, tre förgyllda kronor, med balja, sabelns längd ca 87 cm
Bitar borta på kaveln, rostangrepp på klingan, löst beslag där klingan möter parerplåten, slitage
676872
2019-09-16