Sabel

Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SABEL, svensk, 1800-talets andra hälft, för sjöofficer, typ med svensk parerplåt och lejonkappa, tre förgyllda kronor, med balja, sabelns längd ca 87 cm

Bitar borta på kaveln, rostangrepp på klingan, löst beslag där klingan möter parerplåten, slitage

676872

2019-09-16