Royal Copenhagen Blå Blomst
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", mat- och kaffeservis, porslin, Danmark, 1900-talets mitt, konturerad kant, bestående av: 12 flata mattallrikar (1621), 8 förrättstallrikar (1623), 8 djupa förrättstallrikar (1616), 14 assietter (1625), 8 brödassietter (1627), 6 djupa brödassietter (1619), 4 lövformade fat (8002), 4 skålar, 5 fat, skålfat, såsskål, såssnipa, ljusstakar 1 par, 22 kaffekoppar med fat (1549), kaffekanna (1517), 2 gräddkannor, 2 sockerskålar (en utan lock), vas, 5+2 kuvertaskfat, saltkar 1 par, äggkopp, salt- och pepparkar, cigarettställ, tandpeterställ 1 par samt cremekopp
Nagg, sprickor, några med lagningar, vissa delar 2:a- och 3:e sortering
676977
2019-09-18