Royal Copenhagen Blå Blomst

Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst
Royal Copenhagen Blå Blomst

Klubbat för:

4 000 SEK

5 000 SEK

KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", mat- och kaffeservis, porslin, Danmark, 1900-talets mitt, konturerad kant, bestående av: 12 flata mattallrikar (1621), 8 förrättstallrikar (1623), 8 djupa förrättstallrikar (1616), 14 assietter (1625), 8 brödassietter (1627), 6 djupa brödassietter (1619), 4 lövformade fat (8002), 4 skålar, 5 fat, skålfat, såsskål, såssnipa, ljusstakar 1 par, 22 kaffekoppar med fat (1549), kaffekanna (1517), 2 gräddkannor, 2 sockerskålar (en utan lock), vas, 5+2 kuvertaskfat, saltkar 1 par, äggkopp, salt- och pepparkar, cigarettställ, tandpeterställ 1 par samt cremekopp

Nagg, sprickor, några med lagningar, vissa delar 2:a- och 3:e sortering

676977

2019-09-18