Paolo Veronese oljemålning
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PAOLO VERONESE (1800-talets mitt), efter: Madonna med Jesusbarnet, Katarina av Siena samt donator Michele Spavento, olja på duk, ca 50x70 cm
LITTERATUR: Garton, Renaissance Quarterly, Sep. 2012,
Pignatti & Pedrocco, s. 356
Smärre ytskador, färgbortfall, krackelering
677233
2019-09-14