Jumeau flickdocka

Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka
Jumeau flickdocka

Såld för:

34 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JUMEAU BISKVI FLICKDOCKA, omkring 1885-90-tal, huvud märkt "DÈPOSÈ JUMEAU 8", insatta blå fasta s.k. "paperweight"- ögon i glas, sluten mun, hål i öronen, ljus mohairperuk fastsatt på korkplatta, stämpelmärkt kulledad kropp i trä och massa, klädd i blå kappa, lös muff i skinn, bå klänning, skinnskor, längd ca 46 cm
PROVENIENS: Stopalo

677275

2019-10-26