Girs Johan III 1745

Girs Johan III 1745
Girs Johan III 1745
Girs Johan III 1745
Girs Johan III 1745
Girs Johan III 1745
Girs Johan III 1745
Girs Johan III 1745
Girs Johan III 1745

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN III:S KRÖNIKA 1745. GIRS, AEGIDIUS / STIERNMAN, ANDERS ANTON VON (utg.). Konung Johan den III:des chrönika /.../ Men nu först af des handskrift i allment tryck... utgifwen af kongl. maj:ts secreterare wid des och riksens archivum Anders Anton von Stiernman. Stockholm (Lorentz Ludwig Grefing) 1745.

4:o (ca 240 x 180 mm). (34), (1)-176, (60) s. Utvikbart graverat porträtt av Johan III. Överstruken namnteckning på titelbladet. BUNDEN MED:

RAIMUNDIUS, LARS / STIERNMAN, ANDERS ANTON VON (utg.). Historia liturgica, eller en kort beskrifning om den förändring i religion, som uti höglåflig i åminnelse, konung Johan den III:s tid här i Swerige ... Stockholm (Lorentz Ludwig Grefing) 1745.

4:o (ca 240 x 180 mm.). (16) ,(3), 4-128, (10) s.

Senare (tidigt 1900-tal) gulbrunt marmorerat skbd, bred guldpressad ram, inre denteller, kantförgyllning, lätt blekt rikt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, helt guldsnitt. (Hedberg).

Se text

677276

2019-09-30