Hemliga handlingar, Gustav III 3 vol.

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GUSTAV III (3). Hemliga handlingar hörande till Sveriges historia efter konung Gustaf III:s anträde till regeringen. Utg. (J. E. Schartau - P. A. Wallmark). I-III. Stockholm (Ecksteinska tr.) 1821-25.
8:o. (175x110 mm., banden). (8), (1)-270, (4), (1)-280, (2), (3), IV-XXII, (7, sista blank), (1)-360 s.
Samtida bruna hfrbd, ryggarna med gulddekor och titelfält, överst ägarens monogram M.R. inom en oval ram stämplat i guld. 3 vol.

Setterwall 3334. Ovanlig och, enligt Bring, viktig urkundspublikation. Behandlar revolutionen 1772, finska kriget 1788-90, Anjalaförbundet samt riksdagen 1789. Andra delen innehåller även Gustav III:s dagbok från riksdagen i Gävle 1792 m.m. Tredje delen med separat extratitel: "Handlingar till historien om revolutionen i Sverige 1772 ...".

Proveniens: Magnus Rosenquist (1786-1863), godsinspektör på Löberöds gods i Skåne, lantbrukare på Marianelund. Svärfar till Peter Wieselgren. Hans bibliotek bestod utav ca 2000 band.
(Carlander III s. 342).

Något nötta band, något olikfärgade ryggar, liten skada i övre kant till del 1. Bläckfläck på titelblad till del 1, titelblad och sista bladet i del 2 med blyertskladd och några revor efter pennan på titeln. Något fläckade i text, några revor i inre marginal.

677290

2019-09-16