Robert Paulus violin
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VIOLIN med STRÅKE, violinen invändigt daterad 1918, tillverkad av Robert Paulus (Tjeckien/Sverige 1854-1936), lock i gran, sidor och botten i lönn, strängfäste och stämskruvar i palisander, i etui, längd ca 60 cm
Stråkens tagel i behov av byte, lackskada undertill, violinens strängar i behöv av byte, allmänt åldersrelaterat slitage
677339
2019-09-13