Robert Paulus violin

Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin
Robert Paulus violin

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

VIOLIN med STRÅKE, violinen invändigt daterad 1918, tillverkad av Robert Paulus (Tjeckien/Sverige 1854-1936), lock i gran, sidor och botten i lönn, strängfäste och stämskruvar i palisander, i etui, längd ca 60 cm

Stråkens tagel i behov av byte, lackskada undertill, violinens strängar i behöv av byte, allmänt åldersrelaterat slitage

677339

2019-09-13