Spisa Ribb servisdelar
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, "Spisa Ribb", 19 servisdelar, Gustavsberg, formgiven 1955, bestående av 12 tekoppar med fat, mindre skål, större skål (höjd 9,3 cm), 5 förättstallrikar (diameter 21 cm)
Smärre slitage. Delvis med tillverkningsdefekter exempelvis två med sandkorn i botten. En kopp med genomgående spricka, två med sprickor vid öronen varav en med nagg, samt en kopp med fotringsnagg
677565
2019-09-16