Wright - Smitt Skandinaviens fiskar 3 vol.

Klubbat för:

5 800 SEK

6 000 SEK

WRIGHT, WILHELM VON - SMITT, F. A. (3). Skandinaviens fiskar. I-II + Taflor. 2 uppl. 1892-95.
Folio (ca 340x280 mm. banden). 55 kolorerade kromlitograferade planscher o.a. illustrationer (alla, varav nr 22 och 27 dubbelnumrerade, 1 svartvit, 3 planscher med små skador av skyddspapper som fastnat).
Ljusbruna hfrbd, sparsamt guldornerade ryggar med fem upphöjda bind, övre guldsnitt. Tryckt i numrerad upplaga, detta nr 965. Namnteckning på försättsbladet Gunnar Alm. 3 vol.

3 planscher med små skador av skyddspapper som fastnat eller färgat av sig. Några få skyddspapper med hål och några smärre revor. Delvis nötta band, blekta ryggar.

677724

2019-09-25