Tallrik Kina Yongzheng Famille rose

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 200 SEK

TALLRIK, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), famille rose, dekor av prunus- och pionkvist med rullmålning föreställande granatäpplen i emaljfärger, järnoxid samt guld, brättet med lotusblommor, diameter ca 25 cm

Smärre slitage, obet. nagg

678047

2019-09-26