Tallrik Kina Yongzheng Famille rose
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 200 SEK
TALLRIK, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), famille rose, dekor av prunus- och pionkvist med rullmålning föreställande granatäpplen i emaljfärger, järnoxid samt guld, brättet med lotusblommor, diameter ca 25 cm
Smärre slitage, obet. nagg
678047
2019-09-26