Ämbetsmannavärja Frankrike
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄRJA, för ämbetsman, omkring 1800-talets mitt, Frankrike, etsad och graverad klinga märkt Gebr Weyersberg samt Solingen, mässingsfäste med knapp i form av hjälmplym,kaven av ebenholts, längd 98,5 cm
Åldersrelaterat slitage, klingan med viss korrosion, något löst fäste, balja saknas
678068
2019-09-18