Ämbetsmannavärja Frankrike

Ämbetsmannavärja Frankrike
Ämbetsmannavärja Frankrike
Ämbetsmannavärja Frankrike
Ämbetsmannavärja Frankrike
Ämbetsmannavärja Frankrike
Ämbetsmannavärja Frankrike
Ämbetsmannavärja Frankrike
Ämbetsmannavärja Frankrike
Ämbetsmannavärja Frankrike
Ämbetsmannavärja Frankrike

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VÄRJA, för ämbetsman, omkring 1800-talets mitt, Frankrike, etsad och graverad klinga märkt Gebr Weyersberg samt Solingen, mässingsfäste med knapp i form av hjälmplym,kaven av ebenholts, längd 98,5 cm

Åldersrelaterat slitage, klingan med viss korrosion, något löst fäste, balja saknas

678068

2019-09-18