Saltkar sengustavianska silver

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SALTKAR, 1 par, 1800-tal, sengustavianska, oval kropp på genombruten fot med kulfötter, svängda hänklar, invändigt förgyllda, mynning med urtag för sked, stämplade Lars Söderström i Umeå, verksam 1815-1833, ej årtalsstämplade, höjd med hänkel 10,5, längd 12,5 cm, vikt 163 g

liv med monogram

678709

2019-09-17