Saltkar sengustavianska silver
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SALTKAR, 1 par, 1800-tal, sengustavianska, oval kropp på genombruten fot med kulfötter, svängda hänklar, invändigt förgyllda, mynning med urtag för sked, stämplade Lars Söderström i Umeå, verksam 1815-1833, ej årtalsstämplade, höjd med hänkel 10,5, längd 12,5 cm, vikt 163 g
liv med monogram
678709
2019-09-17