Blunderbuss
Klubbat för:
4 800 SEK
1 500 SEK
BLUNDERBUSS, sannolikt brittisk, slaglås ändrat från flintlås, pipa med oktagonalt kammarstycke, helstock med nästkuren kolvhals, kolvlåda, låsblecket märkt GR under krona, längd ca 65 cm
Omfattande slitage, rost och skador, laddstake och beslag till pipkil skanas, låset håller spänn
678718
2019-09-21