Birger Kaipiainen dekorationsfat

Klubbat för:

3 800 EUR

Utropspris

4 000 EUR

BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia. 1970-tal, bladdekor i relieff med flerfärgad glasyr, längd 58,5 cm, höjd 48,5 cm.

Proveniens: Beställningsarbete och gåva till opera kapellmästare Jussi Jalas

Helhetsintrycket är gott.

678752

2019-11-03