Skåp allmoge

Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge
Skåp allmoge

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SKÅP, allmoge, Hälsingland, stomme 1700-tal, senare bemålning ca 1800-tal, med dörrpar och bakomliggande hyllplan, på senare benställning ca 1800-tal, polykromt bemålat, höjd ca 166, 83x35 cm

Kompletterad och renoverad, slitage, delvis senare målning, ställvis förlust av färg och lackering, torrsprickor, spår av trämask

678874

2019-09-18