Tillbaka till katalog

IKEA karmstolar 1 par

IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par
IKEA karmstolar 1 par

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

Beskrivning

KARMSTOLAR, 1 par, gripsholmsmodell , "Medevi", ur Ikeas 1700-tals serie, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Medevi Brunn, sitthöjd 42 cm


HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Konditionsrapport

Fläckar, bruksslitage

Auktionsnummer:

678952

Datum:

2019-09-18