Argentaskål från första året 1930, Wilhelm Kåge
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960), skål, Gustavsberg 1930, Argenta, handmålad dekor i silver och guld av bevingad putto med slöja samt kantbårder, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 850 A och inpressat KÅGE, höjd 8, diameter 17 cm exklusive hänklar
HISTORIK: Denna skål är tillverkad samma år som Argenta-serien presenterades på Stockholms-utställningen, dvs 1930. Det finns ett antal mindre antal föremål målade både med silver och guld, ibland är dessa målade av Kåge själv.
Krackelyr
679129
2019-11-10