Carl Malmsten "Konsert"
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 500 SEK
CARL MALMSTEN, "Konsert", 5 fåtöljer, formgivna 1923, utförda till Konserthuset som invigdes 1926, stomme i betsad björk, originalklädsel, röd sammet, märkta NK i gångjärnen, höjd 87, bredd ca 57 cm
PROVENIENS: Stockholms Konserthus, ritat av arkitekt Ivar Tengbom, uppfört år 1926
Bruksslitage, smuts, slitage på sammet
679138
2019-09-22