Carl Malmsten "Konsert"

Carl Malmsten
Carl Malmsten
Carl Malmsten
Carl Malmsten
Carl Malmsten
Carl Malmsten
Carl Malmsten
Carl Malmsten
Carl Malmsten
Carl Malmsten

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

7 500 SEK

CARL MALMSTEN, "Konsert", 5 fåtöljer, formgivna 1923, utförda till Konserthuset som invigdes 1926, stomme i betsad björk, originalklädsel, röd sammet, märkta NK i gångjärnen, höjd 87, bredd ca 57 cm

PROVENIENS: Stockholms Konserthus, ritat av arkitekt Ivar Tengbom, uppfört år 1926

Bruksslitage, smuts, slitage på sammet

679138

2019-09-22