3 skedar 2 punschkoppar skrin dosa silver

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SKRIN, RAGUSKED, PUNSCHKOPPAR, 2 st., MATSKEDAR, 2 st., DOSA, silver, rektangulärt skrin av Wilhelm Binder, Schwäbisch Gmünd, på locket graverat T och druvklase samt gåva från vännerna i Traktörklubben 1949, 17,5x9 cm, höjd 4,5 cm, punschkoppar av C. F. Carlman, Stockholm 1957, hänkeln med gravyr ÄGIR 1872 1957 (sjöförsäkringsbolag), diameter 6 cm, en matsked av Richard Pargeter, London 1733, bladet med gravyr George & Vulture Cornhill Tore Wretman, en matsked av Thomas Northcote, London 1787, ragusked av Thorvald Foght, Köpenhamn 1880, längd 37 cm, dosa i form av en jockeymössa, gravyr Restaurant JOCKEY Madrid 1945-1970, längd 4,2 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Graverade initialer, slitage, raguskeden sliten och repad

679149

2019-09-29