Ljuskrona i oscariansk stil

Ljuskrona i oscariansk stil
Ljuskrona i oscariansk stil
Ljuskrona i oscariansk stil
Ljuskrona i oscariansk stil
Ljuskrona i oscariansk stil
Ljuskrona i oscariansk stil
Ljuskrona i oscariansk stil
Ljuskrona i oscariansk stil

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LJUSKRONA, oscariansk stil, 1900-talets första hälft, tolv svängda ljusarmar, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, dekor av lagerkransar och palmetter, korgbotten med kotte, diameter ca 62 cm, höjd ca 90 cm.

Slitage, senare elektrifierad, nagg, en palmett på plymen saknas, kompletterad, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

679157

2019-09-26