Ljuskrona i oscariansk stil
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA, oscariansk stil, 1900-talets första hälft, tolv svängda ljusarmar, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, dekor av lagerkransar och palmetter, korgbotten med kotte, diameter ca 62 cm, höjd ca 90 cm.
Slitage, senare elektrifierad, nagg, en palmett på plymen saknas, kompletterad, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
679157
2019-09-26