Skåp

Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp
Skåp

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

16 000 SEK

SKÅP, Jämtland, tidigt 1800-tal, krönet med enklare marmorering, dörrarna med buketter, initialer för två personer samt årtalen 1848 och 1814, insidan med fyra fasta hyllor varav med en skedurtag, inuti bemålad med schabloner, måleriet av varierande ålder, nyckel finns, höjd ca 216, krönets bredd ca 111 samt djup 38 cm

Kompletterad, mindre listbit borta, bruks och åldersrelaterat slitage, låset fungerar men nyckeln går inte att ta ur

679188

2019-09-22