Handskrifter (avskrifter) med mera 1700-tal

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HANDSKRIFTER (AVSKRIFTER) MED MERA. Samling omfattande ca 50 olikasamtida avskrifter ur diverse tidningar (t.ex. Stockholms-posten, Extra-posten), huvudsakligen sent 1700-tidigt 1800-tal. Sammanlagt ca 180 sidor i olika format , delvis nötta.
Medbundet även diverse småtryck, t.ex. Linné: Tal, vid deras Kongl. Majesteters höga närvaro, hållit uti Upsala, på Stora Carolinska Lärosalen den 25 september 1759, tr. Upsala samma år, 4 blad i folio, titel lagad i yttre marginal, smårevor, Soulsby 2054, Hulth 113. Sällsynt.
Löst bifogat Gustav IV Adolf egenhändigt undertecknad handling om 2 sidor i folio, daterad Gripsholms slott den 29 februari 1808, öppet brev angående avsled för provincialläkaren i Stora Kopparbergs län och Hedemora C. M. Blom, löst papperssigill.
Samtida eller något senare blått pbd med klotrygg, nött.

Handskrifterna avskrifter efter bl.a. Leopold, Kellgren med flera. Dikter, visor, utdrag ur böcker.
Avskrifter o. tryck numrerade 1-68, några saknas.

Se text

679218

2019-10-16