2 kartor Ungern bl.a.

2 kartor Ungern bl.a.
2 kartor Ungern bl.a.
2 kartor Ungern bl.a.
2 kartor Ungern bl.a.

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARTOR UNGERN M.M. (2). HOMANNS ARVINGAR - HAAS. Hungariae... ca 1750.
Handkolorerad graverad karta, ca 490x595 mm.
HOMANNS ARVINGAR. Totius Danubii cum adjacentibus regni... Nürnberg 1766.
Handkolorerad graverad karta över Donas lopp, bl.a. Grekland, Balkan m.m., ca 480x565 mm. Graverad av S. Dorn.

Veck, skador, fläckar, lagningar i marginal. Ungern även gulnad.

679270

2019-10-13