Giuseppe Bessi, marmor/alabaster
Klubbat för:
38 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GIUSEPPE BESSI (Italien 1857-1922): Knäböjande Venus, efter antik förlaga av Giambologna, signerad G Bessi, marmor, piedestal i alabaster, skulpturens höjd ca 63, piedestalens höjd 112, totalhöjd ca. 175 cm
Skulpturen med skador och lagningar (fingrar), spricka.
679316
2019-09-29