Giuseppe Bessi, marmor/alabaster

Klubbat för:

38 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

GIUSEPPE BESSI (Italien 1857-1922): Knäböjande Venus, efter antik förlaga av Giambologna, signerad G Bessi, marmor, piedestal i alabaster, skulpturens höjd ca 63, piedestalens höjd 112, totalhöjd ca. 175 cm

Skulpturen med skador och lagningar (fingrar), spricka.

679316

2019-09-29