Smörask 1800-talets första hälft
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SMÖRASK, Karl Johan, Rännåsporfyr från Elfdals Porphyrverk, fasetterade sidor, lock med vridna fasetter, lockknopp av mässing i form av pinjekotte, höjd 10,5, diameter 13 cm
LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2016, nr 2160, jämför smörask av Blå Roth
Smärre nagg, senare lockknopp
679317
2019-09-29