Skål Kina 1800-tal
Closed
2019-09-25
679430
| Sold for | 2 600 SEK |
| Estimate | 1 500 SEK |
SKÅL, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, dekor av kartuscher med sångfågel vid blomma i sepia, emaljfärger samt järnoxid, lotusslingor mot mörkblå fond, invändig turkos glasyr, botten med Xianfengs sigillmärke, höjd ca 8, längd 26 cm
Slitage, repor