Originaletsningar av Bull Hedlund
Klubbat för:
1 200 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
BERTIL BULL HEDLUND. (5). LINDGREN, NILS. Bertil Bull Hedlund. En monografi. Stockholm (Edgar Lund) 1943.
8:o (ca 185x120 mm.). 1 signerad originaletsning David Tägtström, planscher och andra illustrationer. Medbundna originalomslag.Välbevarat brunt hfrbd, guldornerad rygg m. 12 upphöjda bind i fyra grupper, övre guldsnitt. (Isbergs, Norrköping). Bibliofilupplaga XV/25. Med flera i olika band. 5 vol.
Med flera omfattar: Berömda berättare (Stockholm 1948, sign. originaletsning B. Bull Hedlund, nr 174/250), Almqvist: Palatset (Stockholm 1947, sign. originaletsning B. Bull Hedlund, nr. 96/200), Flaubert: November (Stockholm 1946, sign. originaletsning B. Bull Hedlund, nr 149/200), France: Thaîs (Stockholm 1956, originaletsning B. Bull Hedlund, nr IV/XII).
Kuntoraportti
Se text
679446
Päivämäärä:
2019-09-28