Aino Aalto saftservis Bölgeblick

Klubbat för:

780 EUR

Utropspris

900 EUR

AINO AALTO, saftservis, 7 delar, kanna, fem glas och fat, "Bölgeblick", modellen formgiven 1932, bärnstensfärgat pressglas, höjd 8-16,5 cm, fatets diameter 28,5 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Ingår i temaauktionen Nordisk design

Ett glas med nagg i nedre kanten

679602

2019-09-19