Aino Aalto saftservis Bölgeblick
Klubbat för:
780 EUR
Utropspris
900 EUR
AINO AALTO, saftservis, 7 delar, kanna, fem glas och fat, "Bölgeblick", modellen formgiven 1932, bärnstensfärgat pressglas, höjd 8-16,5 cm, fatets diameter 28,5 cm
Proveniens: samling Jaakko Lindberg
Ingår i temaauktionen Nordisk design
Ett glas med nagg i nedre kanten
679602
2019-09-19