Julia Rion, oljemålning

Julia Rion, oljemålning
Julia Rion, oljemålning
Julia Rion, oljemålning
Julia Rion, oljemålning
Julia Rion, oljemålning
Julia Rion, oljemålning

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JULIA RION, (f.1966): "Kingdom of heaven", olja på duk, signerad J.Rion, samt daterad a tergo -2017, mått ca 60x60cm

HISTORIA
Julia Rion är en av få surrealister i Sverige. Hennes konst är inspirerad av Prins Eugen, Salvador Dali och Magritte. Rion använder palettens spektrum till att förmedla filosofiska budskap och stämningar. Nyckelord är framtid, evighet, inre- och yttre värden.

Julias ´Galleri Rion´ var ett välkänt blickfång
för alla de som promenerade på gågatan Kullagatan i Helsingborg. Bakom stora
panoramafönster stod Julia vid staffliet och målade för öppen ridå.

680008

2019-09-24