Soffa Svante Skogh

Soffa Svante Skogh
Soffa Svante Skogh
Soffa Svante Skogh
Soffa Svante Skogh
Soffa Svante Skogh
Soffa Svante Skogh
Soffa Svante Skogh
Soffa Svante Skogh
Soffa Svante Skogh
Soffa Svante Skogh

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SVANTE SKOGH, "Bodö", soffa, AB Hjertquist & Co, Nässjö, ca 1960, stomme i ek, sadelgjord i läder, lös dynor randig klädsel,, längd 192 cm

LITTERATUR: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015

Brukslitage, ryggbräda med fläckar, klädsel med slitage o skador

680030

2019-09-22