Oskar Wasatjerna ättartaflor

Oskar Wasatjerna ättartaflor
Oskar Wasatjerna ättartaflor
Oskar Wasatjerna ättartaflor
Oskar Wasatjerna ättartaflor

Klubbat för:

750 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

OSKAR WASASTJERNA, (3) Ättar-taflor öfver den på Finlands Riddarhus introducerade adeln, utgifna af Oskar Wasastjerna. I-II, Borgå, 1879-83, med följer Tor Carpelan Ättartavlor för de på Finlands riddarhus inskrivna efter 1809 adlade....Helsingfors 1942, samtida hfrbd

Dessa böcker ingår i temaauktionen "Från Rune Kjellanders bibiliotek"

Zustandsbeschreibung

Slitage, anilinstämplar på försättsbladen, rester av gummerad etikett på ena pärmens insida, enstaka påskrift, ej genomgångna

680143

2019-09-27