Matriklar och herdaminnen
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UNIVERSITETSMATRIKLAR och HERDAMINNEN m m(30) Skara stifts herdaminne, faksimiltryck från 1871 års upplaga, 1984, Försök till korrt beskrifning om Skara stift, faksimil från 1812-1816 års upplaga, Skara stifts matrikel år 1865, hfrbd , Strängnäs stifts herdaminne, del 2, 1964, Stockholms stads herdaminne, från reformationen intill tillkomsten av Stockholms stift, 1951, Smålands nation i Uppsala 1668-1921, 1922, Uppsala Universitets matrikel 1595-1817, register, Östgötars minne, Postmästare i Sverige och Finland, 1894, Sveriges Apotekarhistoria 1910-1921, Hugo Samzelius, Jägeristaten, 1915 samt ytterligare ett antal matriklar, samtida hfrbd , klotband och hft
Dessa böcker ingår i temaauktionen "Från Rune Kjellanders bibiliotek"
Lagningar, sprickor, slitage, påskrifter, fläckar och veck, ej genomgångna
680151
2019-09-27