Stockholmiana

Stockholmiana
Stockholmiana
Stockholmiana
Stockholmiana
Stockholmiana
Stockholmiana
Stockholmiana
Stockholmiana

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 200 SEK

STOCKHOLMIANA,(20) En stockholmskrönika ur C C Gjörwells brev, 1920. hft, Carl Forsstrand, Skeppsbroadeln, 1916, hfrbd , Förteckningar å grafvar....Stockholms Norra begravningsplats, 1886, hft, Stockholms tänkeböcker, del XXI, 1633, 2006 hft, Sveriges kyrkor, 4 hft med lika många kyrkor, Stockholm med omgifningar, o 1900, klotband, medföljer hft med 10 vykort med Stockholmsvyer, Frans Hedberg Gustaf II.s operahus, 1891, hft, Katarina kyrka, 1944, hfrbd , Arne Munthe, Västra Södermalm, 1959, Staffan Tjerneld, Stockholmsliv, 2 hft, Hedvig Svedenborg, Glimtar ur stockholmskt privatliv I-II, 1930-1931, hft, Josabeth Sjöbergs värld, Claes Lundin och August Strindberg Gamla Stockholm, 1882, C Lundin, Nya Stockholm, 1890, förlagets dekorerade klotband, den senare med medbundet omslag, Karl-Axel Björnberg, Kungliga och Norra Begravningsplatserna

Dessa böcker ingår i temaauktionen "Från Rune Kjellanders bibiliotek"

Gamla Stockholm med stor skada och lagning på ryggen, flera av de häftade böckerna med sprickor i bindningen, slitage, fläckar, veck, påskrifter, ej genomgångna

680163

2019-09-27