Äldre böcker

Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ÄLDRE BÖCKER (13) Schering Rosenhane, Svea-rikes konunga-längd. Stockholm 1789, hfrbd , Svea Rikes Ridderskaps och Adels Wapenbok, 1764, helfranskt band, Evald Ziervogel, Anvisning til en synchronistisk eller samtidig universal historia..... Upsala 1754, exlibris Carl Augustin Ehrensvärd, samtida marmorerat pappersband, senare titellapp på ryggen, Svenska kongl hof-clericiets historia, I delen, 1801 och 1814, den förra i samtida hfrbd , den andra med senare klotband, Gerhard Schönings Norges Riges Historie, Köpenhamn 1781, helfranskt band, M Koch, Historisk tafla öfver Europas statshvälfningar...del I-III, hlfr bandSwea och Götha Höfdingaminne, Stockholm 1836, inb, Lärobok i Allmäna Historien..., 1858, Johan Göransson, Swea Rikes Konungars hitoria, 1749, med utvikbar karta, flfr band, Carl P Westrin Försök till en Historia öfwer namnkunnige men i synnerhet lärda fruntimer...1793

Dessa böcker ingår i temaauktionen "Från Rune Kjellanders bibiliotek"

Svea Rikes Ridderskaps med lösa och trasiga blad, Westrin med lös pärm, Höfdungaminne saknar rygg, nagg, veck slitage, påskrifter, fläckar, ej genomgångna

680225

2019-09-27