Konsolbord gustavianskt

Konsolbord gustavianskt
Konsolbord gustavianskt
Konsolbord gustavianskt
Konsolbord gustavianskt
Konsolbord gustavianskt
Konsolbord gustavianskt
Konsolbord gustavianskt
Konsolbord gustavianskt
Konsolbord gustavianskt
Konsolbord gustavianskt

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

KONSOLBORD, gustavianskt, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med à la greque bård och pärlstav, benanfanger med fleuronger, fronten med målat fält av marinmotiv, avsmalnande ben med bandfläta och kannelering, skiva svarvit marmor, höjd 79, 116 x 59 cm
PROVENIENS: Stopalo

Förgyllningsskador, dekorkomplettering, senare bemålning fotavslut, skivan 1800-tal

680306

2019-10-26