Chiffonjé nygotik

Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik
Chiffonjé nygotik

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CHIFFONJÉ, mästerstycke av Lars Jonsson, (L.J., mästare i Stockholm 1837-67), mahognyfanerad, lådknoppar med dekor av pärlemor, nyckel och nyckelbörsningar i form av femma och trea, låskolven märkt "P Törngren", höjd 145, 132,5x56,5, smärre fanerskador, en nyckelbörsning saknas
Historik: Lars Jonsson (1803-1880), gesäll hos Johan Öman, Stockholm, mästerstyckeritning den 4 november 1837 i form av chiffonjé
PROVENIENS: Stopalo

Slitage

680372

2019-10-26