Chiffonjé nygotik
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CHIFFONJÉ, mästerstycke av Lars Jonsson, (L.J., mästare i Stockholm 1837-67), mahognyfanerad, lådknoppar med dekor av pärlemor, nyckel och nyckelbörsningar i form av femma och trea, låskolven märkt "P Törngren", höjd 145, 132,5x56,5, smärre fanerskador, en nyckelbörsning saknas
Historik: Lars Jonsson (1803-1880), gesäll hos Johan Öman, Stockholm, mästerstyckeritning den 4 november 1837 i form av chiffonjé
PROVENIENS: Stopalo
Slitage
680372
2019-10-26