Karmstolar gustavianska
2019-10-26
680510
| Klubbat belopp | 7 400 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
KARMSTOLAR, 1 par, 1700-tal, gustavianska, enligt uppgift ur Carl Robert Lamms Samlingar, Näsby Uppland, bemålade, skuren dekor, randig klädsel, sitthöjd 42 cm
PROVENIENS: Stopalo
Senare bemålning, senare klädsel