Siv Lagerström ringar
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 200 SEK
SIV LAGERSTRÖM, ringar, 2 st., akrylplast, en färglös med rund platta med inlagt mönster i svart resp. ljusrosa, ringstorlekar 19 resp. 17,5 mm
HISTORIK: Siv Lagerström var en av de silversmeder som vid 1960-talets slut började experimentera med alternativa material.
UTSTÄLLNING: "Ädlare än du tror - skålar, skärp och smycken i plast", Malmö 1973.
LITTERATUR: Anne-Marie Ericsson, Svensk smyckekonst, färgplansch sidan 97 samt sidan 98.
Slitage, repor
680529
2019-10-01