Siv Lagerström ringar

Siv Lagerström ringar
Siv Lagerström ringar
Siv Lagerström ringar
Siv Lagerström ringar
Siv Lagerström ringar
Siv Lagerström ringar
Siv Lagerström ringar
Siv Lagerström ringar
Siv Lagerström ringar
Siv Lagerström ringar

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SIV LAGERSTRÖM, ringar, 2 st., akrylplast, en färglös med rund platta med inlagt mönster i svart resp. ljusrosa, ringstorlekar 19 resp. 17,5 mm

HISTORIK: Siv Lagerström var en av de silversmeder som vid 1960-talets slut började experimentera med alternativa material.
UTSTÄLLNING: "Ädlare än du tror - skålar, skärp och smycken i plast", Malmö 1973.
LITTERATUR: Anne-Marie Ericsson, Svensk smyckekonst, färgplansch sidan 97 samt sidan 98.

Slitage, repor

680529

2019-10-01