Vattenflaska med lock Kina 1800-tal

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VATTENFLASKA MED LOCK, porslin, Kina, Daoguang (1821-1850), Kanton, bulbformad, dekor av figurscen i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, halsen med blommor och fjärilar, höjd ca 34 cm

Nagg, slitage, halsen och locket med lagningar

680579

2019-09-24