Vattenflaska med lock Kina 1800-tal
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VATTENFLASKA MED LOCK, porslin, Kina, Daoguang (1821-1850), Kanton, bulbformad, dekor av figurscen i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, halsen med blommor och fjärilar, höjd ca 34 cm
Nagg, slitage, halsen och locket med lagningar
680579
2019-09-24